Choď na obsah Choď na menu
 


Zamyslenie nad Božím slovom

1. nedeľa po ZSD - Všetkých svätých / Mt 10, 32-33; 37-38; 19, 27-30

 

      Slovo „kríž“ apoštoli počuli mnohokrát z Ježišových úst. Keď počuli slová: „Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden“ (Mt 10, 38      Apoštoli nespájali kríž s blížiacou sa Ježišovou smrťou, ale veľmi dobre chápali, čo kríž znamená. Ukrižovanie bolo bežným spôsobom popravy. Apoštoli mali živý obraz agónie, bolesti a smrti, ktorú kríž predstavoval. Predstava takejto smrti musela byť veľmi nepríjemná.
      Kristus ich však žiadal, aby „vzali svoj kríž a nasledovali ho“. Prečo to od nich i od nás žiada? Pretože každý, kto sa rozhodne k jeho nasledovaniu, sa skôr či neskôr stretne s rôznymi ťažkosťami.   Kristus nám v tomto dal príklad. Vzal svoj kríž, aby daroval spásu všetkým ľuďom.


      Nenájdeme inú cestu neba, než tú, ktorou sám prešiel. Nebojme sa preto „prijať svoj kríž“ a nasledovať ho...

Lord Kenneth Clark, ktorý sa v mnohých krajinách stal známy svojím televíznym seriálom Civilizácia. Lord žil a zomrel bez viery v Ježiša Krista. Vo svojom životopise spomína, že keď ako turista navštívil jeden nádherný chrám, zažil výnimočný a celkom určite náboženský zážitok. Hovorí: „Celé moje vnútro naplnila nebeská radosť... Bola tak intenzívna, že sa to ani nedá opísať.“ Ale táto „záplava milosti“ ako to opísal, ho postavila pred problém. Ak by dovolil, že by ho tento zážitok ovplyvnil, v jeho živote by nastala zmena. Jeho rodina a priatelia by si mysleli, že stratil rozum a podľahol nejakej ilúzií. Preto opis tejto udalosti zakončuje slovami: „Bol som príliš zakorenený v tomto svete, aby som zmenil kurz svojho života.“
      Prílišné zakorenenie v tomto svete môže i v nás uhasiť milosť prítomnosti Svätého Ducha v našom srdci. Aby sme sa tomu vyhli, podrobme sa požiadavkám, ktoré sme počuli v dnešnom evanjeliu.
      Prvá znie takto: „Kto miluje otca alebo matku viac ako mňa, nie je ma hoden. A kto miluje syna alebo dcéru viac ako mňa, nie je ma hoden“ (Mt 10, 37). Nikto nemôže rásť vo svätosti, ak Boh nemá v jeho živote prvé miesto. Prijatie tohto požiadavku môže byť spojené s bolestivým „odrezávaním“ od koreňov zapustených v tomto svete. Výsledkom je však sloboda Božieho dieťaťa, ktorému už nič nebráni v tom, aby sa postavilo na Božiu stranu či už ide o veci malé alebo veľké.

      Druhá požiadavka je tiež náročná: „Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden“ (Mt 10, 38). Najťažším krížom je utrpenie, ktoré svet spôsobuje tým, ktorí sa usilujú žiť v pravde. Pravda odkrýva hriech, lož... To je pre mnohých neznesiteľné. Namiesto vlastného obrátenia usilujú radšej o umlčanie svedka pravdy. Niesť tento kríž – na to treba veľkú odvahu.
      Tretia požiadavka znie: „Každého, kto mňa vyzná pred ľuďmi; aj ja vyznám pred svojím Otcom, ktorý je na nebesiach“ (Mt 10, 32). Kto však prijme predchádzajúce dve požiadavky, napĺň
a už tým túto tretiu.

 
 
Mail listArchív

Kalendár
<< jún >>
<< 2023 >>
Po Ut St Št Pia So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


Štatistiky

Online: 3
Celkom: 581897
Mesiac: 8074
Deň: 279